Priestor a dizajn

Keď je kancelária celý svet: Ako žijú a bývajú digitálni nomádi?

Ema Stanovská / 21. januára 2020, 14:01

Martin žije na malom ostrove na Maldivách. Ráno vstane, zaje si čerstvé tropické ovocie, oblečie si plavky a vyberie sa na pláž. Nerozloží si však ležadlo, ale stolík s notebookom. Je totiž digitálny nomád a jeho pracovným priestorom je pláž.

Mám pocit, akoby som bol nonstop na dovolenke. Neviem, čo je to depka z pondelkových rán alebo rutinné presúvanie sa do práce a z práce. Pre mňa je každý deň nové dobrodružstvo a nový zážitok,” hovorí 31-ročný Martin, ktorý sa živí ako programátor a rád pracuje z rôznych kútov sveta. Mám fakticky trojitú slobodu – môžem pracovať, kde chcem, na čom chcem a kedy chcem.”

Pri výbere vhodnej krajiny mal Martin len dve podmienky: aby tam bol internet a oceán, pri ktorom nikdy predtým nebol. „Bývam na malom ostrove, ktorý pešo prejdem za pätnásť minút. Je tu len škola, ihrisko a pár plantáží s papájou a banánmi. Mám súkromnú izbu v príbytku miestnej rodiny, ktorá mi občas niečo navarí,” opisuje miestne pomery. „Svoj pracovný čas som bez problémov prispôsobil svojim kolegom v Bratislave. Ide mi to oveľa lepšie, ako v kancelárii, lebo sa vždy teším na to, čo ma po práci čaká.”

Hoci nevieme, koľko digitálnych nomádov pochádza zo Slovenska, o veľkosti tohto fenoménu napovedajú čísla zo Spojených štátov. Podľa prieskumov sa dnes až 4,8 miliónov Američanov označuje za digitálnych nomádov. Predpokladá sa, že do roku 2035 sa ich celosvetový počet vyšplhá na miliardu. Tejto predpovedi hrá do karát najmä zvyšujúci sa počet freelancerov, lacnejšia letecká doprava či štatistický pokles uzavretých manželstiev a vlastníkov domov. 

Čo sú vlastne zač?

Digitálni nomádi sú jednoducho povedané ľudia, ktorí pracujú cez internet, čo im umožňuje cestovať z miesta na miesto a spoznávať svet. Ich životný štýl sa od bežných ľudí odlišuje tým, že ich pracoviskom” nie je kancelária, ale akékoľvek miesto na svete, pre ktoré sa sami rozhodnú.

Flexibilita, sloboda a možnosť cestovať patria medzi hlavné výhody. Najväčšími lákadlami digitálnych nomádov sú exotické destinácie ako Thajsko či Bali, no populárne sú tiež metropoly ako Londýn, Lisabon a New York. Internetový portál Nomadlist.com tieto krajiny hodnotí z hľadiska faktorov, ktoré sú pre nomádov najzásadnejšie ako napríklad rýchlosť internetu, náklady na život, bezpečnosť či možnosti na zábavu. 

Digitálni nomádi vykonávajú predovšetkým kreatívne profesie (marketing, novinárčina, dizajnérstvo), ale je medzi nimi aj veľa programátorov. Jednu tretinu digitálnych nomádov tvoria ženy a viac ako polovica má nad 38 rokov, uvádza sa v štúdii konzultačnej spoločnosti MB Partners, ktorá pomáha firmám hľadať talentovaných profesionálov.

Ubytovanie nie je problém

Digitálnym nomádom sa neoplatí vlastniť vo svojej rodnej krajine drahý byt, no aj oni sa zvyknú vracať späť, aby navštívili rodinu a priateľov a strávili doma nejaký čas. Jedným z možných riešení je co-living – forma ubytovania, ktorá úrovňou a službami pripomína hotel – no je pri dlhšom, pár týždňovom či mesačnom pobyte lacnejšia. Vzhľadom na to, že tu vedľa seba býva veľa podobne mysliacich ľudí, coliving vytvára väčší priestor pre komunitné stretávanie, socializáciu a spoločné aktivity. To je možno aj dôvod, prečo si veľa ľudí pri predstave co-livingu nesprávne predstaví niečo ako „internát pre dospelých”. V skutočnosti však ide o životný štýl.

V porovnaní s AirBnb alebo inými formami ubytovania, co-living poskytuje zázemie, pocit domova a potrebné služby na bezproblémové bývanie. Výhodou je, že počas potuliek po svete majú nomádi stále miesto, kam sa môžu vrátiť, a ktoré je viac „ich”.

Dream job?

Vedci Harvardskej univerzity prišli na to, že možnosť pracovať od hocikiaľ môže (za určitých podmienok) zvýšiť produktivitu zamestnancov. V súčasnosti až 70 % ľudí pracuje aspoň raz týždenne mimo pracoviska a počet takýchto ľudí sa od roku 2005 zvýšil o 140 %. U väčšiny to však stále znamená skôr prácu z domu, než z hojdacej siete.

Kočovný život totiž so sebou prináša aj mnohé nevýhody a rozhodne nie je pre každého. Cestovanie a presuny medzi destináciami sú náročné. Zistiť, kde sa ako dostať, kde koľko čo stojí, kam sa ísť najesť a kde si zohnať ubytovanie, nie je vôbec žiadna sranda. Mňa to niekedy už fakt prestávalo baviť a miestami to má človek chuť celé zabaliť,” píše na svojom blogu digitálna nomádka Gabka Koščová. Nevýhodou je aj odlúčenie od rodiny a priateľov či pocit, že človek nikde nie je „doma”.

Pre nomádov zo Slovenska máme dobrú správu, pretože aj Bratislava konečne objavuje nové a modernejšie formy bývania. V našom Neste počítame aj s co-livingom a podľa exkluzívneho prieskumu, ktorý sme si nechali urobiť medzi Bratislavčankami a Bratislavčanmi sa zdá, že si nájde svojich budúcich obyvateľov.