Život s budúcnosťou

Kreatívnu štvrť HafenCity v Hamburgu dokončia do roku 2025. Trendy udáva už dnes

Nikoleta Janková / 09. októbra 2019, 14:10

HafenCity, v preklade aj „prístavné mesto“, vzniklo z myšlienky oživiť už nefunkčný prístav na ostrove Grosser Grasbrook v Hamburgu. Dnes je nielen najatraktívnejšou mestskou štvrťou ale aj najväčším európskym rozvojovým projektom, ktorý zväčšil územie mesta až o štyridsať percent. Ponor sa s nami do atmosféry najväčšieho kreatívneho prístavu Európy.
Námestie v HafenCity

Seriál o kreatívnych štvrtiach

Otcovi fyziky – Isaacovi Newtonovi, vraj padlo jablko na hlavu a dostal nápad. Môže mať rovnaký efekt život v meste? Dokáže špeciálne navrhnutý mestský dizajn naštartovať ľudskú kreativitu? Stane sa človek inovátorom, umelcom alebo skrátka tvorivejším človekom, ak sa ocitne medzi ľuďmi, ktorí neustále niečo vymýšľajú a pretvárajú?

V seriáli o kreatívnych štvrtiach predstavujeme miesta po celom svete, ktoré sú inšpiráciou aj pre novú bratislavskú mestskú štvrť Nesto.

Kreatívnu štvrť tvoria jej obyvatelia

Mladá mestská časť ležiaca v samom srdci námorného mesta Hamburg, na severnom okraji rieky Labe, sa rozprestiera na ploche 157 hektárov. Proces, akým vznikala, bol však trochu netradičný. „Pri vzniku kreatívnej štvrte je dôležitá spontánnosť. Jej plán spočíva hlavne v tom, že necháva miesto na kreativitu,“ vysvetľuje slovenský urbanista a architekt, Peter Gero, ktorý stál pri vzniku HafenCity. „Nemá striktne naplánovaný každý obrubník, či zatáčku, ktorá v meste ešte len vznikne nasledujúcich päť až desať rokov. Necháva priestor na zmeny, aby vzniklo to, čo je potrebné. Kreatívna štvrť je vlastne stála zmena,“ dodáva.

Miesto malých vzdialeností

S dôrazom na ľahkú dostupnosť ale aj funkčnosť je tvorená tak, aby všetko bolo čo najprístupnejšie bicyklom či pešo. „Základom pri tvorbe takejto štvrte je rozdeliť jednotlivé časti rozvoja na menšie zmysluplne zmiešané a funkčné časti. To znamená škola, bývanie, kancelárie, priestory pre seniorov, a to všetko s prepojením na verejné priestranstvá,“ opisuje Gero. Vzhľadom na trend ľahkej dostupnosti sa vedľa seba často združujú napríklad firmy, školy, či iné inštitúcie s podobným zameraním. Situácia, keď z hodiny jógy zabije človek hodinu len chodením hore – dole po meste je tu nepredstaviteľná. S neustále narastajúcim množstvom firiem, ale aj vzdelávacích inštitúcii, obytných či rekreačných priestorov sa tak formuje živé miesto, ideálne na prácu, vzdelávanie i voľný čas.

Open air

32%
plochy je
zastavaných
budovami
24%
tvoria verejné
priestory, parky,
promenády
23%
tvorí
doprava
14%
A 7%
tvoria verejné alebo
súkromné otvorené
priestorys

Miesto, kde sa stretáva história s budúcnosťou

Ak si pôjdete štvrť pozrieť na niektorej z výletných lodí, počas plavby narazíte napríklad na sklady Speicharstadt zachované z 19. storočia. Ak sa však radšej prechádzate po promenáde, možno vás prekvapia progresívne ladené biznis priestory. V blízkosti rušného hamburského prístavu tiež kontrastujú historické lode kotviace v prístave Sandtor s luxusnými obytnými domami a modernými kaviarňami pri vode. Vďaka tomu Hafen pôsobí rôznorodo a láka rozmanité kreatívne typy.

Sklady Speicharstadt z 19. storočia.

HafenCity v číslach

 • Celková rozloha: 157 ha
 • Mesto Hamburg sa vďaka nemu rozšírilo o 40 %
 • Štvrť pozostáva z 10 menších častí – susedstiev
 • Promenáda popri hrádzi je dlhá 10,5 km, popri Labe z nej vedie 3,5 km
 • Prvých obyvateľov mesto privítalo v roku 2005
 • Na bývanie im slúži 7 500 obytných priestorov, z ktorých 1 500 – 2 000 slúži ako dotované ubytovanie
 • Do roku 2025 by množstvo rezidentov malo dosiahnuť 45 000

Eco friendly už od základov

Chodiť na bicykli je zdravé a ekologické. Na tom sa zhodneme. V HafenCity sa ale ekourbanisti vybláznili oveľa viac. Až navrhli riešenie, ktoré by sme pokojne mohli nazvať „cyklomesto“. Cesty sú v ňom vybudované tak, aby na nich všetci našli to, čo hľadajú a – ako sme už spomenuli – ani sa pri tom veľmi nezadýchali a nikoho neohrozovali. Prívetivé sú aj pre tých, ktorí brázdia ulice skejtbordom či kolobežkou.

Až 70 % z chodníkov a cyklotrás sa tiahne mimo motorizovanej premávky, takže nehrozia žiadne infarkty, keď sa nejaký vodič zahrá s klaksónom na Louisa Armstronga.

Problémom nie je, ani keď vlastné auto človek nemá, ale na nákup rámov v IKEA by sa zišlo. To vyrieši služba zdieľaných áut alebo napojenie na metro.

Mimochodom, hoci v minulosti slúžilo toto mesto ako prístav, dnes slúži už iba výlučne pre výletné lode.

Veľké lode už v HafenCity „neparkujú”.

Nezobudí ťa ani opitý Pepek námorník

V blízkosti zakotvených historických a výletných lodí sú aj obytné budovy (s nechutne
gýčovým výhľadom na rieku). Pre prípad, že v prístave zaparkuje Johnny Depp s Čiernou perlou a s celou posádkou, sú obývané časti špeciálne odhlučnené.

Z náhodnej stavby vlajková loď štvrte

Od roku 2017 stojí v tejto časti mesta aj jedna z najväčších a akusticky najvyspelejších koncertných sál na svete. Elbphilharmonie – známa aj ako Elphi je umiestnená priamo na rieke Labe. Legenda vraví, že Elphi pôvodne nefigurovala v žiadnom z predchádzajúcich plánov štvrte. Jednoducho nemala existovať. Osud to však zariadil inak. Pôvodné sklady kakaa, čaju a tabaku „Kaispeicher A”, ktoré v 90. rokoch stratili svoj prvotný význam sa nemecký developer Alexander Gérard rozhodol využiť na niečo veľkolepé. Poveril preto švajčiarskych architektov z kancelárie Herzog & de Meuron aby na streche skladov navrhli koncertnú sieň. Práve táto, 110 m vysoká budova, sa časom stala symbolom nielen HafenCity ale aj celého Hamburgu. Dnes priťahuje návštevníkov z celého sveta.

Koncertná sála Elbphilharmonie – známa aj ako Elphi.

Zo života Elphi

 • Bola vybudovaná na streche starého skladu zo 60. rokov, Kaispeicher A, ktorý sa používal na uskladnenie kakaových bôbov
 • Filharmónia pozostáva z 2 koncertných sál – veľkej (2 100 miest na sedenie) a malej (550 miest na sedenie)
 • Jej výstavba sa pretiahla o 7 rokov
 • Cena sa vyšplhala na 789 miliónov eur
 • Oficiálne ju otvorili 11. januára 2017
 • Jej strecha siaha do výšky 110 m a symbolizuje rozbúrenú hladinu Severného mora
 • Súčasťou budovy je aj päť hviezdičkový hotel so 45 apartmánmi, reštaurácia aj obytné priestory.
 • Slúži na koncerty všetkého druhu. Hrať odtiaľ teda nebude len klasická hudba ale aj jazz či pop
 • Každý z návštevníkov nesedí ďalej ako 30 m od hudobníkov na pódiu

HafenCity má byť podľa predpokladov dokončené v roku 2025. Jej život a vývoj, ako pri každej kreatívnej štvrti však bude stále v pohybe, ktorého smer udávajú ľudia, ktorí v ňom žijú. „Dobudované znamená mŕtve,“ uzatvára Peter Gero.