Ermanno Boeris je pôvodom Talian. Na Slovensku žije už 20 rokov. Ako sám vraví, uchvátilo ho najmä to, že tu môže byť kreatívny. Aj preto sa pridal do nášho tímu ako obchodný riaditeľ. Nová kreatívna štvrť Nesto mu pripomína rodnú dedinu, kde mohol hrávať futbal priamo na ulici.
Na Slovensku žiješ od roku 1999. Ako si sa sem dostal?
Prvýkrát som sem prišiel v rámci zahraničnej stáže počas vysokej školy a už som tu zostal. Hoci tu mám trvalý pobyt, považujem sa skôr za „svetoobčana“ – nefixujem sa na jedno miesto.
Čo ťa po presťahovaní najviac prekvapilo?
Že Slovensko je mesto a Bratislava je veľká dedina. Každý pozná každého. Ja to mám inak – časť vysokej školy som strávil v Anglicku a potom som sa presťahoval na Slovensko. Nepodarilo sa mi preto vybudovať si také silné vzťahy, čo som ostatným trochu závidel, no na druhej strane mi to dovolilo pozerať sa na niektoré súvislosti širšie.
Bratislava sa mi páči – všetko je tu blízko, je tu veľmi slušná životná úroveň a človek sa tu môže cítiť bezpečne. Súčasne, ak má dobrý nápad, môže na ňom pracovať a zrealizovať ho. To je hlavný dôvod, prečo som stále na Slovensku.
Nesto bude kreatívna štvrť. Považuješ sám seba za kreatívneho človeka?
Čo sa týka môjho osobného života, s deťmi veľmi rád staviam lego, hrám na klavír a dokonca komponujem hudbu, na ktorú moje deti korčuľujú. Kreativitu však vnímam v širšom ponímaní, nie je to len umenie. Kreatívny môže byť aj učiteľ, IT-čkar či obchodný riaditeľ ako som ja. Kreativita je podľa mňa o tom, že sa na veci pozeráte inak – a to ja robím. V rámci odvetvia nehnuteľností je skvelým príkladom kreatívneho prístupu aj Lucron. Má odvahu prichádzať s novými trendmi a rozmýšľať o riešeniach, ktoré ľudí motivujú k ďalším zaujímavým nápadom.

Ako tá zmena vyzerá? Kam sa život v meste s príchodom novej generácie posunie?
Trend je jednoznačný – ľudia chcú žiť v meste. Postupne si začínajú uvedomovať, že čas strávený v aute dochádzaním je zabitý čas. Satelity im nedokážu poskytnúť to, čo potrebujú, a to je hlavne blízkosť práce a služieb – nemocníc, obchodov, škôl pre deti. Samozrejme, nemôžu všetci bývať v centre. Mestá by preto mali mať zmiešané štvrte, ktoré vám vedia zabezpečiť všetky potreby. Bratislava bohužiaľ takto stavaná nebola – sú tu časti kde sa len býva, časti kde sa iba pracuje alebo iba nakupuje. Niektoré štvrte sú cez víkend úplne mŕtve. V dobre koncipovanej štvrti by ste mali vedieť žiť, pracovať aj tam tráviť voľný čas. Práve toto chceme vytvoriť v Neste. Takých 30 rokov dozadu bol trend sťahovať sa von z mesta, no keďže sa mestá rozrástli a dostupnosť sa skomplikovala, trend sa otočil a ľudia sa opäť vracajú.
Vieš si predstaviť, že by si sa presťahoval do Nesta?
Samozrejme, veľmi sa mi páči, že v rámci štvrte bude dostupnosť všetkého 15 – 20 minút. Toto je trend aj vo svete, takzvané „20-minute neighborhoods“ – od 5 do 20 minút sa viete dostať do práce, do školy po deti, do obchodu, reštaurácie a podobne. Nesto má súčasne veľký potenciál pre mojich synov. Dnes majú 10, no keď sa v budúcnosti budú osamostatňovať, bude to pre nich skvelé miesto. V Neste bude aj nájomné bývanie, ktoré v Bratislave tak veľmi chýba. Budú sa teda môcť odsťahovať bez toho, aby sa hneď zadlžili. Rovnako si budú môcť určiť, či chcú bývať sami alebo so spolubývajúcimi – skrátka, nastaviť si to podľa seba. Ja sám som s rodičmi býval v podnájme až do dospelosti. Nájomné bývanie súčasne lepšie odzrkadľuje prirodzený cyklus života – na začiatku chcete bývať s rovesníkmi, neskôr chcete vlastný byt, potom možno dom a keď vaše deti odídu, znova ten dom nepotrebujete. Plánujeme vybudovať všetky tieto typy bývania.
Keď som prvýkrát uvidel návrh Nesta, pripomenulo mi to moju rodnú dedinu pri Turíne. Ak by som sa vrátil do Talianska, tak určite tam. Mohli sme tam hrať futbal na ulici, lebo áut nechodilo cez deň až tak veľa. Bolo tam kopec zelene a keďže sme sa mohli voľne pohybovať, vytvorila sa tam silná komunita. A toto chceme aj v Neste.
V Neste má po dokončení žiť 15-tisíc ľudí. Nevznikne tam rovnaký problém, ako pri spomínaných satelitoch? Nebude tam príliš veľa áut?
Ako som už spomínal, Nesto bude zmiešaná štvrť. V ideálnom prípade v ňom bude človek bývať aj pracovať, poprípade tam budú jeho deti chodiť do školy či na krúžky. Značná časť dennej dopravy tak odpadne. Samozrejme, časť ľudí bude stále denne dochádzať za prácou. Chceme preto podporiť alternatívne zdroje mobility, teda cyklodopravu a car-sharing. Ako som už spomínal, v Neste chceme vytvoriť aj nájomné byty. Aspoň časť ľudí, ktorá do Bratislavy denne dochádza autom, by sa mohla presťahovať do Nesta. Auto by v tom prípade nepotrebovali, mohli by chodiť napríklad MHD-čkou. Celkový počet áut v centre mesta by tak klesol.

Vravíš, že v Neste bude všetko blízko. Čo ďalšie má do Bratislavy táto štvrť priniesť?
Náš slogan je skutočne aj naším hlavným konceptom, teda Nesto tvoria ľudia. Samotní ľudia si určia, čo všetko a do akej miery sa tam vytvorí. V každom prípade tu chceme vytvoriť niečo pre každého – štandardné byty, garzonky, nájomné byty, ale aj rodinné domy. Bude to miesto, kde budú vznikať komunity. Rovnako čo sa týka firiem, plánujeme tu vytvoriť kancelárske priestory, co-workingové priestory, park pre inovatívne firmy a ľahký priemysel. Skrátka, ak má niekto zaujímavý podnikateľský záujem, vieme byť preňho partnerom.
Chýba tu niečo také?
V takom rozsahu a štandarde, ako ľudia požadujú, tu nič také nie je. Samozrejme, v Bratislave je už dnes množstvo co-workingových priestorov. Reálne sa však co-workingom nazýva pomaly každý voľný priestor. Nie je to však len o tom, že tam máte priestor na počítač a miesto, kde si môžete sadnúť. Ide o to, že to musí niekto spravovať, ide o vytvorenie akejsi komunity, zdieľanie informácií, know-how a podobne. Chceme v Neste dostať pod jednu strechu rôzne profesie, rôznych ľudí, ktorí sa môžu navzájom ťahať dopredu. Keďže Nesto budujeme od nuly, môžeme už od začiatku myslieť na to, aby sa štvrť vedela aj v budúcnosti lepšie prispôsobovať meniacim sa potrebám ľudí, aby to nebol len akýsi zlepenec, ktorý sa potom prerobí.
Nesto sa snaží byť do veľkej miery ekologické. Sú na to ľudia na Slovensku pripravení? Sú ochotní sa pre životné prostredie vzdať aj časti svojho pohodlia?
Myslím si, že áno. Ľudí už k tomu vychovávajú aj firmy, v ktorých pracujú. Mnohé spoločnosti si dali záväzky, že budú ekologickejšie a tým pádom sa v nich aj zamestnanci učia ekologickejšiemu prístupu v živote. Rovnako si myslím, že je to aj našou úlohou, aby sme ich k tomu viedli. V Neste budeme zadržiavať dažďovú vodu a pracovať s ňou, myslíme na odpady, energeticky udržateľné budovy a mnohé ďalšie koncepty. Som presvedčený, že už samotný fakt, že ľudia budú žiť alebo pracovať v takomto prostredí ich motivuje a privedie k tomu, aby aj oni sami rozmýšľali ekologickejšie.