Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

Päť dôvodov, prečo bude námestie v Neste najlepšie na Slovensku

08. apríla 2022

Nesto navrhujeme inak. Od začiatku o ňom uvažujeme odlišne, než je na Slovensku bežné. Chceme, aby sa z Nesta stalo 20-minútové susedstvo a považujeme za obrovskú výhodu, že staviame na zelenej lúke. Jedným z hmatateľných výsledkov tohto prístupu bude aj naše námestie v Neste Juh, na ktoré sme patrične hrdí.

Máme veľa dôvodov myslieť si, že južné námestie Nesta sa stane najlepším námestím na celom Slovensku a tu je päť z nich.

Prvý dôvod – námestie nebýva v rámci štandardu

Vôbec nie je bežné, že by súčasťou nového developmentu na Slovensku bolo aj skutočné námestie. Ak aj projekty s nejakým verejným priestorom počítajú, ide skôr o vyhovenie predpisom, ako o snahu vybudovať nové a živé miesto pre verejnosť. Výsledkom sú potom často smutné námestíčka bez života. Námestie v Neste bude až prekvapivo priestranné a vybavené, aby dokázalo plniť všetky svoje funkcie kvalitne.

Druhý dôvod – jedno námestie, veľa funkcií

Naše námestie bude viacero medzi sebou prepojených častí. Priestrannejšia otvorená zóna sa smerom do vnútra Nesta postupne zužuje, pribúdajú zelené ostrovčeky so súkromnými zákutiami a stromami. Obe časti majú svoje špecifické danosti.

Otvorená časť námestia bude môcť hostiť rôznorodé akcie mestského typu. Námestie sme pripravili na mnoho rôznych scenárov od väčších open air hudobných podujatí, cez sezónne trhy a food-festy až po vianočné klzisko pre verejnosť. Kto bude mať verejnosti dosť, môže sa utiahnuť do intímnejších zákutí námestia. Buď do zúženého pokračovania hlavnej plochy so stromami a sedením, alebo do „zálivov“ po stranách námestia, ktoré sú priam stvorené na posedenia, pikniky, grilovačky a iné sociálne príležitosti.

Tretí dôvod – je tam, kde má byť

Prvé námestie sme v rámci Nesta mohli umiestniť kamkoľvek, kde by to bolo možno ľahšie, urobiť ho menšie, lacnejšie. My sme ho však plánovali tam, kde má zmysel. Stane sa vstupnou bránou do Nesta smerom od Kopčianskej ulice. Široko roztvorenou náručou, ktorá víta, pozýva a možno aj pohostí.

Z veľkorysého otvoreného priestoru sa plynule smerom do vnútra mení na intímnejšie miesto a ešte ďalej do „vnútrozemia“ sa napája na zelené rekreačné korzo. Možno si ani nevšimnete, že ste sa z mestskej atmosféry pár krokmi dostali do objatia prírody. Smerom do strán sa námestie tiež organicky mení na intímnejšie ale stále otvorené dvory, ktoré reflektujú zas iný druh potrieb obyvateľov a návštevníkov. Nesto je presne tam, kde má byť a jeho námestie je na tom rovnako.

Štvrtý dôvod – každý kameň má svoj zmysel

Mali sme ten luxus premyslieť naše námestie do detailu. Neobmedzovali nás ulice, hranice verejného priestoru, ani inžinierske siete. Urobili sme ho tak, aby dokonale fungovalo. Dokonca aj v budúcnosti. Naše námestie bude aj po dokončení otvorené zmenám a pripravené vyvíjať sa spolu s Nestom.

Jeho návrhu sme venovali veľa času. Znovu a znovu sme hľadali, čo by sa ešte dalo zlepšiť. Preto všetko, čoho sa na námestí v Neste dotknete, má svoju funkciu. Ostrovček v komornejšej časti námestia poslúži ako mini tribúna pri akciách.

Všetky budovy v okolí námestia sú do priestoru osadené tak, aby pomáhali zabraňovať prehrievaniu voľnej plochy. Samozrejmosťou sú riešenia na zadržiavanie vody na území Nesta a zelené prístrešky okolo budov, ktoré chránia pred horúčavou ale aj pred dažďom. V lete pomôže aj zatienené sedenie s rozprašovačmi vody. Deti zas poteší otvorená fontána, kde je vstup povolený.

Piaty dôvod – komunita

Hoci bude naše námestie stavané na potreby ľudí 21. storočia, snažili sme sa tomuto verejnému priestoru vrátiť aj jeho tradičnú funkciu. Námestia boli kedysi miesta, kde sa schádzali susedia, obyvatelia mesta, aj ľudia z blízkeho okolia. Plnili funkcie, na ktoré dnes slúžia komunitné centrá, rôzny huby, sociálne siete a internet. Presne o to nám išlo v prvom rade. Aby sprievodným efektom kvalitných funkcií moderného verejného priestoru bol život.

Najlepšie námestie je pre všetkých

Naše námestie bude naozaj kvalitným verejným priestorom. A veríme, že jeho misia presiahne aj hranice Nesta. Chceme a robíme všetko pre to, aby sa stalo živým miestom pre rezidentov aj návštevníkov. Aby dávalo zmysel nielen „nesťanom“, ale aj obyvateľom Petržalky, Bratislavy aj susedom z rakúskeho pohraničia.

Chcete byť informovaní
o novinkách z Nesta?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Nesta

Chcete aj vy
tvoriť Nesto?

Chcem kúpiť byt v Neste
Chcem bývať v prenájme v Neste
Chcem podnikať v Neste
Chcem investovať v Neste