Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

Riešiť financovanie bývania v Neste je jednoduchšie, ako by ste čakali

14. októbra 2022

Budovanie Nesta na zelenej lúke zvyšuje investičný potenciál do kvalitnej novostavby v novovznikajúcej a precízne navrhnutej mestskej štvrti Petržalky. Vďaka našim skúsenostiam a strategickému plánovaniu sú byty v Neste bez inflačnej doložky. „V garantujúcich pobočkách partnerských bánk majú naši klienti vytvorené jedinečné podmienky na získanie najvýhodnejšieho úveru,“ tvrdí v rozhovore Ing. Martina Slamková, manažérka klientskeho financovania spoločnosti Lucron.

Prečo si klienti vyberajú práve byty v Neste? Akú výhodu má investícia v kvalitnej novostavbe? 

Klientom dáva naša vízia bývania v Neste zmysel. Úplne nová a kompletne vybavená mestská štvrť v Petržalke bude 20-minútovým susedstvom, kde budú mať všetko po ruke. Nesto nebude pre svojich obyvateľov len kvalitným bydliskom, ale svojou výbavou naplní aj ich ďalšie potreby. V Neste budú kancelárie, škola, škôlka, rôzne športoviská, zdravotné centrum, občianska vybavenosť, ale aj coliving, teda rezidenčné komunitné bývanie. Lokalita s historickým odkazom ponúkne vynikajúcu dostupnosť do centra Bratislavy, ale aj do Rakúska. Už teraz máme pri Neste novú zastávku MHD. Ako súčasť zelenej stratégie je Nesto navrhnuté s ohľadom na peších a cyklistov. V neposlednom rade, sme overený developer s množstvom dokončených rezidenčných projektov.

Ing. Martina Slamková, manažérka klientskeho financovania spoločnosti Lucron

Kúpa bytu, ktorý sa ešte stavia alebo bude stavať, sa nazýva aj kúpa bytu z papiera. Aké sú výhody pre klienta a aké špecifiká prináša kúpa bytu dlho pred dokončením?

Najväčšou výhodou pre klienta pri kúpe nehnuteľnosti z papiera je možnosť vybrať si „ideálny“ byt (poschodie, dispozíciu, orientáciu) a pritom získať najlepšiu cenu. V našich projektoch máme pre klientov zabezpečené hypo financovanie v partnerských bankách (ČSOB banka, VÚB banka, Tatra Banka a Slovenská sporiteľňa), kde majú budúci majitelia bytov možnosť získať úver za zvýhodnených podmienok a s minimom dokladovania.

Aké informácie o projekte by si mal klient naštudovať pred tým, ako sa rozhodne pre kúpu bytu a podpíše Rezervačnú zmluvu resp. Zmluvu o budúcej zmluve? 

Klient by si mal najskôr vybrať vhodnú nehnuteľnosť. Pre lepšiu orientáciu máme na našom webe pôdorysy všetkých bytov a ich vybavenie. V druhom kroku by sa mal zamyslieť nad financovaním (aké sú jeho vlastné zdroje a akú vysokú by potreboval hypotéku).

Aký je postup pri kúpe bytu v Neste?

Na stretnutí s predajcom nám klient predstaví svoje očakávania a my mu ponúkneme možnosti, ktoré by splnili jeho predstavu o bývaní v Neste. Po výbere nehnuteľnosti mu byt rezervujeme a vypracujeme Rezervačnú zmluvu. Klient si vzápätí môže začať preverovať možnosti hypotekárneho financovania v banke alebo v stavebnej sporiteľni. Následne podpisuje Zmluvu o budúcej zmluve, kde sú podrobne rozpísané podmienky budúcej kúpy. Po kolaudácii bytového domu nám doplatí kúpnu cenu a byt mu môžeme odovzdať. Posledným krokom je podpis Kúpnej zmluvy a prevod vlastníctva na klienta.

Ako môže klient, ktorý si kupuje byt v našom projekte, dofinancovať časť kúpnej ceny, ktorú mu nepokryje hypotéka?

Záujemca o kúpu bytu v Neste môže v banke získať úver až do 90 % kúpnej ceny bytu. Pri posudzovaní žiadosti o úver banka hodnotí klienta individuálne – posudzuje jeho bonitu, tzn. že banka vyhodnotí, či a v akej výške bude žiadateľ schopný úver splácať. V prípade, ak má klient možnosť založiť aj inú nehnuteľnosť a príjmovo sa kvalifikuje, vie si prefinancovať 100 % kúpnej ceny. Ďalej je tu možnosť využitia spotrebných úverov z banky alebo financovanie prostredníctvom stavebnej sporiteľne.

Aké parametre a faktory pri klientovi posudzuje banka pri schvaľovaní hypotéky? Čomu sa treba vyhnúť pred tým, ako požiadate v banke o schválenie hypotéky?

Banku pri schvaľovaní žiadosti o úver zaujíma najmä príjem žiadateľa / spolužiadateľa (v akej oblasti pracuje, dĺžku a typ pracovného pomeru), jeho výdavky (sleduje úverový register), stav (či je klient slobodný alebo ženatý) a počet členov domácnosti – podľa týchto kritérií banka určuje maximálnu výšku úveru. Ďalej sa pýta na vek (podľa veku určuje maximálne obdobie splácania úveru) a vzdelanie. Zaujíma ju aj hodnota zakladanej nehnuteľnosti. Určite by sa žiadatelia o úver mali vyhnúť omeškaniam so splácaním existujúcich úverov. Tie by mali byť uhrádzané načas v plnej výške.

Aké sú špecifiká hypotéky pri kúpe bytu v Neste? Na akú pomoc sa môžu spoľahnúť naši klienti?

Pre našich klientov máme v partnerských bankách dohodnutý jednoduchší postup pri dokladovaní: nemusia predkladať znalecký posudok, potrebujú len občiansky preukaz, vydokladovanie príjmu a zmluvu – Rezervačnú zmluvu alebo Zmluvu o budúcej zmluve. Klient získa zľavu z poplatku za poskytnutie úveru a má možnosť získať najlepšiu úrokovú sadzbu. Veľkou výhodou je konzultácia a vybavenie si úveru na garantujúcich pobočkách partnerských bánk, ktoré majú o našom projekte všetky potrebné informácie a ich hypotekárni špecialisti riešia našich klientov prioritne.

Ing. Martina Slamková, manažérka klientskeho financovania spoločnosti Lucron

Ako dlho trvá proces od návštevy predajného miesta, cez uzavretie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve až po schválenie hypotéky?

Klient si vyberie nehnuteľnosť a podpíše s nami Rezervačnú zmluvu. Do 3 pracovných dní musí uhradiť rezervačný poplatok 3 000 eur. Potom má 30 dní na to, aby s nami podpísal Zmluvu o budúcej zmluve. Medzitým si klient vie zhruba do dvoch týždňov vybaviť hypotéku.

Čo by ste poradili našim budúcim klientom? Ako si vybrať vhodný spôsob financovania a ako sa na proces kúpy bytu pripraviť?

Možnosť financovania nehnuteľnosti prostredníctvom hypoték je stále dostupná. Klientom odporúčame riešiť hypotéku čo najskôr po podpise Rezervačnej zmluvy. A to najmä z dôvodu zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. Situácia na Slovensku je lepšia napríklad v porovnaní s Českou republikou, kde sú úroky už na úrovni 6 %. Národná banka Slovenska nedávno oznámila, že od budúceho roka sa bude sprísňovať maximálna výška úverov pre žiadateľov nad 40 rokov. V tom prípade, bude musieť mať kupujúci viac vlastných peňazí. Klienti, ktorých sa toto obmedzenie týka, majú jedinečnú šancu kúpiť si bývanie v Neste práve teraz. Nehovoriac o tom, že po dostavbe celej štvrte budú ceny neporovnateľne vyššie ako dnes.

Niektoré developerské spoločnosti zaviedli tzv. inflačnú doložku. O akú doložku ide a prečo je pre klienta nevýhodná?   

Inflačná doložka v zmluve znamená, že developer vám môže po uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy jednostranne navýšiť cenu bytu, ktorý si kupujete. Môže tak spraviť z dôvodu inflácie alebo zdraženia vstupných nákladov. Klient sa tak dostáva do nepríjemnej situácie, pretože hypotéka, ktorú mu schválila banka, už nemusí stačiť na kúpu nehnuteľnosti. Klienti, ktorí nemajú dostatok vlastných zdrojov alebo im banka odmietne navýšiť hypotéku, tak môžu byť donútení odstúpiť od zmluvy a hľadať si nové bývanie. Aj preto je dôležité kupovať nehnuteľnosť od overeného a skúseného developera, ktorý neprenáša riziko podnikania na svojich klientov a tí majú istotu, že po podpise zmluvy je cena za byt konečná a nebude sa meniť. 

Naši klienti pri kúpe bytu nemajú inflačnú doložku v zmluve. Akú výhodu to pre nich predstavuje?

Byty v Neste sú bez inflačnej doložky. Je to vďaka strategickému plánovaniu výstavby a dlhoročným skúsenostiam našej spoločnosti Lucron. Klienti teda nadobudnú svoje byty za jasne stanovenú cenu bez toho, aby sa navyšovala v priebehu výstavby o infláciu. Záleží nám na proklientskom a profesionálnom prístupe, a preto sa budeme snažiť tento stav aj naďalej udržať.

Pre prípad akýchkoľvek otázok ohľadom financovania bývania v Neste sme nedávno zriadili aj e-mailovú adresu hypoteky@nesto.sk 

Klienti sa na nás môžu kedykoľvek obrátiť alebo získať viac informácií na našej webovej stránke: https://www.nesto.sk/financovanie

Chcete byť informovaní
o novinkách z Nesta?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Nesta

Chcete aj vy
tvoriť Nesto?

Chcem kúpiť byt v Neste
Chcem bývať v prenájme v Neste
Chcem podnikať v Neste
Chcem investovať v Neste