Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

V Neste ponúkame koncept interaktívnej hodiny, ktorá láka školy zažiť moderný dejepis v prírode

16. novembra 2023

Najmodernejšiu štvrť v Petržalke staviame na unikátnom území, ktoré revitalizujeme s ohľadom na minulosť. Kedysi tadiaľto prechádzala železná opona, ktorá rozdeľovala. Dnes na hraniciach s Rakúskom budujeme novodobé susedstvo, ktorého víziou je ľudí spájať. Aj preto sme v spolupráci s Neziskovou organizáciou EDULAB pripravili edukačný program pre školy a podporili osadenie vzdelávacej tabule, ktorá pripomína míľniky histórie na tomto mieste v širších súvislostiach. Revitalizovaný lesopark poslúži školským exkurziám, ale otvorený je aj pre širokú verejnosť.

Ján Machaj z Neziskovej organizácie EDULAB vysvetľuje žiakom a žiačkam učivo o hraniciach formou zážitkového vzdelávania priamo v Neste.

Na históriu nehodno zabúdať. Jej odkaz je potrebné uchovať pre ďalšie generácie. Historické súvislosti územia nášho projektu sa preto snažíme odprezentovať zaujímavou formou a prilákať do Nesta školopovinné deti, ale aj milovníkov histórie. Iniciovali sme vznik vzdelávacích aktivít a nadviazali spoluprácu s EDULAB-om, ktorý realizuje mnohé celoslovenské vzdelávacie projekty a je aj poskytovateľom Inovačného vzdelávania.

„Historicky existovalo na tomto mieste hneď niekoľko hraníc. Najskôr v dejinách to boli hranice Rímskej ríše Limes Romanus, v období prvej republiky tadiaľto viedli hranice bývalého Československa a železná opona počas studenej vojny. Dnes sme súčasťou Schengenského priestoru, čiže sveta bez hraníc,“ hovorí Ján Machaj z Neziskovej organizácie EDULAB, ktorá v spolupráci s Nestom pripravila interaktívnu vzdelávaciu tabuľu. Tá bude v budúcnosti súčasťou moderného infosystému Nesta.

Študenti pri tejto informačnej tabuli zaujímavou formou odprezentujú prierezovú tému, ktorá im odhalí historický koncept hraníc.

Dotknúť sa dejín

Tabuľa vysvetľuje jednotlivé typy hraníc v štyroch historických obdobiach. Obsahuje základné informácie a fakty, časovú os, ale aj ilustrácie a fotografie. Načítaním QR kódu si žiaci a žiačky budú môcť otestovať svoje vedomosti formou interaktívneho testu. „Motivujeme učiteľov a žiakov, aby opustili školské lavice a išli sa pozrieť priamo na miesto, kde sa v priebehu dejín pretínali hranice. Môžu si tu skúsiť vzdelávanie v teréne, ktoré je zábavnejšie a pre deti atraktívnejšie. V Neste tak môžu zažiť všetko, čo by mal obsahovať moderný dejepis a doslova sa dotknúť dejín,“ vysvetľuje Ján Machaj. Do Nesta už od začiatku nového školského roka zavítali aj prví školáci.

„V kombinácii s aktivitami v triede si žiaci a žiačky pri tejto informačnej tabuli zaujímavou formou odprezentujú prierezovú tému, ktorá im odhalí historický koncept hraníc. Výhodou je, že si tu môžu pozrieť stavby a artefakty, ktoré priamo súvisia s viacerými témami, o ktorých sa učíme. Zážitkovou formou si lepšie zapamätajú učivo, ktoré poznajú z učebníc a máp. Deťom toto miesto poskytuje aj istú emóciu, čo je pre nich výborná skúsenosť,“ prezrádza Lucia Matúšková, učiteľka dejepisu, ktorá prišla do Nesta so svojimi žiakmi zo Spojenej školy Novohradská.

V Neste sa nachádza aj viacero stavieb a artefaktov, ktoré dokresľujú historické súvislosti tohto územia.

Historické pamiatky a artefakty Nesta:

  • vojenský cintorín z 1. svetovej vojny
  • bunker, ktorý bol súčasťou prvej Československej republiky
  • časť železnej opony
  • hraničný kameň ako súčasť dnes už neviditeľnej Schengenskej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom
Časť železnej opony pri Neste. Kedysi bolo toto územie neprístupné. Dnes sa tu buduje najmodernejšia štvrť Petržalky.

Spojenie histórie a budúcnosti

„Kedysi tu bolo územie nikoho, pohraničné pásmo, ku ktorému ste sa nemohli ani priblížiť. Dnes tu budujeme modernú štvrť, ktorá začala písať novú kapitolu pamäti a estetiky tohto územia. V tomto kontexte sme revitalizovali aj priľahlý lesopark a artefakty, ktoré majú vzdelávať mladých ľudí priamo v teréne,“ deklaruje development manažér projektu Nesto Michal Brúsil.

Návštevníci sa sem môžu pohodlne dostať autom, na bicykli po novej cyklotrase alebo pravidelnou linkou MHD číslo 80, ktorá sa končí priamo v Neste.

„Rád by som do Nesta pozval nielen školské exkurzie zo základných a stredných škôl, ale aj širokú verejnosť, aby si prišli vyskúšať túto zaujímavú formu interaktívneho vzdelávania. Zároveň si tu môžu oddýchnuť v príjemnom lesoparku, ktorý sme vybavili zastrešeným sedením, pohodlnými ležadlami, lavičkami a možnosťou niečo si opiecť a urobiť si tu rodinný piknik. Naša vízia tohto územia, ktoré je len na skok od historického centra Bratislavy, je jasná. Vznikne tu aktraktívne susedstvo a nové komunity ľudí, ktorých bude história spájať, a nie rozdeľovať,“ uzatvára za Nesto Michal Brúsil.

Revitalizovaný lesopark v Neste.

Informácie o tom, ako si spraviť zaujímavú vyučovaciu hodinu v Neste a pomôcku pre učiteľov nájdete TU.

Náhľad informačných tabúľ je dostupný tu.

Chcete byť informovaní
o novinkách z Nesta?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Nesta

Chcete aj vy
tvoriť Nesto?

Chcem kúpiť byt v Neste
Chcem bývať v prenájme v Neste
Chcem podnikať v Neste
Chcem investovať v Neste