Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

Projekt Nesto je dôkazom, že stavať na zelenej lúke dáva zmysel

17. februára 2022

Veľa miest na svete vzniklo plánovane, na starostlivo vybratom mieste. Rovnako aj Nesto staviame na zelenej lúke a máme na to viac než dobré dôvody. Stavať od nuly prináša množstvo výhod.

Ak chcete bývanie na jednotkou, je lepšie začať od nuly

Zelená lúka je čisté plátno, ktoré nám dáva priestor naplánovať všetko presne tak, aby to dávalo zmysel. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo Nesto staviame na zelenej lúke na Kopčianskej ulici v Petržalke. Keďže ide o doposiaľ nedevelopované územie, pri navrhovaní novej štvrte nás neobmedzovala existujúca výstavba, infraštruktúra, ani prísna regulácia.

Zelená lúka nám dala slobodu integrovať do Nesta aj zelené riešenia. Nesto staviame ako udržateľné susedstvo, ktoré je ekologicky vyvážené a dobre pripravené na klimatické výzvy blízkej budúcnosti.

Mesto musí dýchať

Nesmieme však zabúdať ani na dostatok priestoru, ktorý nám výstavba mimo existujúcej zástavby ponúka. Architekti si mohli dovoliť naplánovať verejné priestory Nesta tak, aby štvrť dýchala. Komunikácie postavíme tam, kde budú funkčné, nie tam, kam sa nám zmestia. Nesto vybavíme službami, športoviskami, zeleňou, školským a zdravotníckym zariadením tak, aby pokrývali reálne potreby obyvateľov, nie iba predpisy a normy. Takisto na zelenej lúke je vždy dostatok priestoru na budúce rozšírenie.

Brasília

Čas je na našej strane

Okrem tohto všetkého je nezanedbateľnou výhodou výstavby od nuly aj presnejšie plánovanie. Inými slovami, dokážeme spoľahlivejšie dodržiavať termíny a to znamená aj dodržiavanie rozpočtu. V konečnom dôsledku ide o finančnú efektivitu, ktorá poteší investora aj kupujúcich.

Nesto je tam, kde má byť

Zelená lúka, na ktorej vzniká Nesto, bola vybraná práve z týchto dôvodov. Výrazný podiel na výbere lokality mali aj ďalšie silné argumenty. Hovoríme o strategickej polohe blízko geografického stredu rozťahanej Bratislavy.

Silnou stránkou miesta pre Nesto sú takisto vynikajúce možnosti napojenia na cestnú sieť. Blízko máme diaľnicu a ľahko dostupné je aj samotné centrum Bratislavy. 

Nová Káhira

Svet hovorí, že ideme správnym smerom

Pri rozhodnutí o umiestnení Nesta sme sa pozreli aj do sveta. Skúsenosti aj história nám potvrdili, že ideme správnym smerom, a ak chceme v Neste zabezpečiť vysokú kvalitu života, zelená lúka je to správne miesto.

Vedeli ste napríklad, že hlavné mesto Brazílie Brasília vzniklo na zelenej lúke roku 1960? A o 27 rokov neskôr už bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pretože je skvelým príkladom premyslenej urbanistickej štruktúry, ktorá naozaj funguje.

V Brasílii je všetko tam, kde má byť. Obytné zóny rozdelené do superblokov sú vybavené presne vypočítaným množstvom a presne stanoveným typom škôl, obchodov a verejných priestorov. Všetko je naplánované tak, aby život v meste plynul prirodzene a bez urbanistických „pascí“.

Dobrým príkladom zbrusu nového mesta je aj indický Čandígarh, na ktorého plánovaní sa podieľal aj velikán architektúry, Le Corbusier. Mesto vzniklo v roku 1947 a dnes patrí medzi tie najvyspelejšie v Indii s bezkonkurenčne najvyššou kvalitou života obyvateľov.

Najčerstvejším príkladom „novostavby“ hlavného mesta je budúca nová Káhira. Tá stará sa borí so špinou, hlukom, zlou dopravnou situáciou a najmä preľudnenosťou. Budúce hlavné mesto Egypta 40 kilometrov východne od Káhiry je plánované tak, aby poskytlo pre 5 miliónov obyvateľov dostatok priestoru na život aj vybavenosti. Bude mať napríklad najväčší mestský park na svete a energiu vyrábanú výhradne z obnoviteľných zdrojov.

Je dobré začínať od začiatku

Je ťažké začínať od nuly. Ale na to, čím má byť Nesto, je zelená lúka ideálnym riešením. Dáva nám slobodu myslieť dopredu. Premyslieť celý projekt tak, aby dával zmysel od prvého obrubníka až po poslednú tehlu. Ak máte ambíciu postaviť zmysluplnú a živú štvrť, začínať od nuly je obrovskou výhodou.

Chcete byť informovaní
o novinkách z Nesta?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Nesta

Chcete aj vy
tvoriť Nesto?

Chcem kúpiť byt v Neste
Chcem bývať v prenájme v Neste
Chcem podnikať v Neste
Chcem investovať v Neste