Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

Digitálna nomádka Hana Feriancová: „Komunita je najväčšia pridaná hodnota colivingu.“

05. septembra 2022

Coliving ako moderný a populárny koncept bývania v komunite, je pre Slovenku Hanu na tropickom ostrove Tenerife „domovom ďaleko od domova.“ Bývanie bez záväzkov je pre ňu magnetom rovnako naladených ľudí a skúsenosťou, ktorá jej umožnila spoznať seba samu. Coliving, ktorý vznikne aj v Neste, dáva nájomníkom príležitosť zdieľať nielen životný priestor, ale aj záujmy, hodnoty či nápady a pracovné skúsenosti.

Prezraď nám, ako si sa dostala na španielsky ostrov Tenerife?

Pracujem ako UX dizajnérka webov a aplikácií a potrebovala som zmenu z každodenného stereotypu. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny a chcela som si vyskúšať pracovať ako digitálna nomádka. Túžila som ísť niekde, kde je tropické podnebie a oceán, aby som sa naučila surfovať. Vybrala som si Kanárske ostrovy, lebo patria do Európskej únie a je tam len hodinový časový posun, čo je pre prácu ideálne.

Zdroj: Archív Hany Feriancovej

Prečo si si vybrala práve coliving ako formu bývania v komunite?

Predstavovala som si, že budem žiť niekde v podnájme a hľadala som coworking, čiže miesto, kde by som mohla cez deň pracovať online. O koncepte colivingu som nevedela. Neskôr som zistila, že je to forma bývania, v rámci ktorej obyvatelia, ktorí majú záujem o komunitnejší život, zdieľajú spoločný priestor. Pred tromi rokmi, keď som sa vybrala do sveta, bol na Tenerife hádam len jeden. Dnes vyrastajú ako huby po daždi a sú veľmi populárne. Dopomohla tomu aj pandémia. Coliving tak vyriešil moje bývanie a zároveň poskytol priestor na prácu a spoznávanie nových ľudí.

Akých ľudí priťahuje tento koncept zdieľaného bývania?

Srdcom colivingu je komunita, ktorá je zároveň najväčšou pridanou hodnotou tohto konceptu. Je to jedinečná skúsenosť a možnosť ako relatívne rýchlo spoznať nových ľudí, lebo žijete pod jednou strechou. Zoznámiť sa bolo veľmi jednoduché. Stačilo otvoriť dvere izby a mala som spoločnosť a nových kamarátov. Naopak, keď som chcela byť sama a mať súkromie, nikto ma v izbe nerušil. Je na každom do akej miery sa chce socializovať. Coliving priťahuje digitálnych nomádov z rôznych kútov sveta a z iných kultúr. Sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Vybrali sme si rovnaké miesto, spôsob fungovania, radi cestujeme a spoznávame nových ľudí. Slovenku alebo Slováka som tam doteraz nestretla (smiech).

Opíš nám bližšie coliving, do ktorého sa dodnes rada vraciaš?

Predstavte si starý trojposchodový španielsky dom z roku 1852 v historickej časti mestečka La Orotava. Na ploche asi 800 metrov štvorcových sa nachádza niekoľko izieb pre asi 20 nájomníkov, jedno až trojizbové. Dom má krásny dvor a záhradu, miestnosť na prácu s rýchlym internetom a s výhľadom na oceán. Sú tam spoločné priestory a zdieľané kúpeľne.

Zdroj: Archív Hany Feriancovej

V kompletne vybavenej kuchyni sú chladničky s rozdelenými poličkami podľa izieb, aj špajza, kde majú všetci svoj priestor na potraviny. Je tam aj zdieľaná chladnička, v ktorej nájdete jedlo, ktoré spolubývajúci ponúkajú voľne na konzumáciu. Vo veľkej obývačke sa organizujú spoločné „rodinné“ večere a premietania filmov, ale sú tam aj odhlučnené búdky na telefonáty. V dome je aj malá posilňovňa a práčovňa, kde si môžete vyprať veci. Na streche sa pravidelne cvičí joga a občas sa tam „zomelie“ spoločná párty. Všetci ubytovaní sú navzájom prepojení cez komunikačnú platformu v telefóne, cez ktorú sa organizujú spoločné aktivity, turistika či spomínané večere. Aj samotný coliving organizuje pravidelný program.  Vytvára sa tak živá komunita, v ktorej sa stále niečo zaujímavé deje a každý má možnosť zapojiť sa a zdieľať spoločné chvíle. Vládne tam rodinná atmosféra a je to môj domov ďaleko od domova. Najdlhšie som tam žila tri mesiace a rada sa tam vraciam.

Aké pravidlá platia pri zdieľaní spoločných priestorov a pri fungovaní takéhoto bývania?

Spoločné priestory na prácu fungujú ako tichá zóna, kde sa netelefonuje. Pracovnú komunikáciu si môžete vybaviť na izbe, kde je tiež pracovný stôl, alebo v búdkach na telefonáty. Nočný pokoj je okolo 22 hodiny večer a všetci ho rešpektujú. Mnohé veci sú tam postavené na dôvere a vzájomnej pomoci. Riady si každý umýva po sebe. Obyvatelia sú nastavení priložiť ruku k dielu, správajú sa komunitne, priateľsky a zodpovedne. Aj takto sa vytvárajú vzťahy a príjemná atmosféra.

Zdroj: Archív Hany Feriancovej

Ako sa tento koncept bývania pohybuje cenovo?

Myslím si, že coliving funguje za rozumné peniaze a začína okolo 800 eur na mesiac. Nedá sa to porovnávať s našimi cenami, ale je to prijateľné bývanie. V cene máte raňajky, upratovanie izby raz do týždňa, priestor na prácu s rýchlym internetom. Nemusíte sa o veľa vecí starať. Pranie, iné aktivity a účasť na spoločných večeriach sa pripočítavajú k vyúčtovaniu. Spoločnosť a komunita, ktorú ponúka coliving, sú však nevyčísliteľné a to je obrovské plus. Niektoré colivingy majú minimálnu dĺžku pobytu jeden týždeň, ostatné minimálne mesiac. Na dlhšie sa viazať nemusíte.

Čo ťa naučil coliving?

Osamostatnila som sa, vyšla zo svojej ulity. Človek je väčšinu života v známom prostredí a v spoločnosti ľudí, ktorých pozná. V colivingu môžem byť kým chcem, aj sama sebou (smiech). Nikto ma nemá zaškatuľkovanú, som prakticky anonymná. Je to pre mňa veľmi zaujímavý experiment. Spoznala som, čo ma baví, čo v živote chcem, na čom mi záleží. Som na seba hrdá, že som išla do neznámeho prostredia a dokázala vystúpiť z vlastnej bubliny. Stretla som tam mnohých inšpiratívnych, otvorených a rozhľadených ľudí, získala kamarátov z celého sveta a iný pohľad na život.

Zdroj: Archív Hany Feriancovej

Ako by si charakterizovala výhody tejto novej formy bývania? 

Nemusíte sa viazať. V colivingu sa necítite ako turista, keďže každý deň pracujete a zarábate si na živobytie. Nie je to internát pre dospelých ani dovolenkový hotel. Všetci, ktorých som tam stretla, mali prácu na diaľku, cez deň boli zaneprázdnení a mali slúchadlá na ušiach. Boli aj takí, čo písali diplomovú prácu, pracovali na projektoch alebo sa venovali samo vzdelávaniu. Vo voľnom čase mali možnosť spoznávať ostrov, surfovať a začleniť sa do bežného života. Je to na spôsob pomalého cestovania tzv. slow travel. Dokážete si vytvoriť dennú rutinu, čo na dovolenke nezažijete. Navyše ste obklopení zaujímavou komunitou, ktorá cestuje a inak sa stavia k životu. Inšpiratívne je to aj po pracovnej stránke. Vždy, keď sa vrátim, uvedomím si, že čas neplynie tak rýchlo ako v colivingu, kde sa stále niečo deje a ľudia sú veľmi aktívni a trávia spolu veľa času. Je to skoro neprenosná skúsenosť. Priatelia sa ma dokonca pýtali, či by som s mojimi skúsenosťami nechcela založiť vlastný coliving na Slovensku. Ktovie…

Zdroj: Archív Hany Feriancovej

Sú všetky colivingy rovnaké alebo sa výrazne odlišujú?

Nie je coliving ako coliving. Každý je iný. Stojí na ľuďoch, ktorí ho založili a vytvárajú jeho atmosféru. Záleží ako k jeho prevádzke pristupujú, ako si budujú vzťahy s nájomníkmi, ako majú nastavené pravidlá, aj v akých priestoroch sa bývanie nachádza. Podstatné je aj akých ľudí oslovuje a priťahuje. Coliving, ktorý som navštívila vo Francúzsku, bol otvorený aj pre rodiny s deťmi a starších nomádov. Je dobré vyskúšať si ich viacero v rôznych krajinách. Vždy je to jedinečný zážitok aj vďaka ľuďom, ktorých tam stretnete a spoznáte. Rada sa vraciam do rovnakého colivingu, lebo sa tam cítim takmer ako doma. Táto forma bývania v cudzej krajine bez záväzkov ma baví. Som spoločenský človek, komunita je pre mňa veľmi dôležitá.

Coliving

  • Coliving je moderný koncept spoločného bývania.
  • Obyvatelia zdieľajú niektoré miestnosti (spravidla kuchyňu, obývačku/spoločenskú miestnosť, pracovný – coworking priestor a ďalšie služby ako práčovňa, recepcia a pod.).
  • Je to prechodná forma „strechy nad hlavou“ vhodná na niekoľko mesiacov až rokov.
  • Ide o komunitnejší a otvorenejší spôsob bývania.
  • Využívajú ho zväčša mladší ľudia, ktorí sa nechcú viazať k nehnuteľnosti.
  • Coliving sa bude nachádzať aj v Neste a poskytne výbornú dostupnosť smerom do centra Bratislavy, ale aj do Viedne a okolitých rakúskych miest a obcí. 

Chcete byť informovaní
o novinkách z Nesta?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Nesta

Chcete aj vy
tvoriť Nesto?

Chcem kúpiť byt v Neste
Chcem bývať v prenájme v Neste
Chcem podnikať v Neste
Chcem investovať v Neste